Historie

Z předkolumbovské doby se dochovalo velice málo. Mezi první obyvatele ostrova patřili indiáni TAÍNY, kteří se sem dostali z dnešní Venezuely. Dodnes naleznete památky na tyto obyvatele v podobě skalních kreseb v jeskyních v národních parcích. 

Území dnešní Dominikánské republiky jako první Evropan objevil roku 1492 Kryštof Kolumbus. Na počest Španělska a konkrétně jeho královny Isabely Kastilské, která mu tuto plavbu umožnila, nazval ostrov Hispaniola. Španělé ostrov zcela ovádli a postupně zdecimovali původní obyvatelstvo. Místo nich začali z Afriky dovážet černé otroky. Na francouzskou a španělskou část byl ostrov Hispaniola rozdělen roku 1697. Ve východní španělské části vznikla dnešní Dominikánská republika, na západě pak vzniklo francouzské Haity.

Ke vzniku samostatné Dominikánské republiky došlo až roku 1844 a po přechodném španělské vládě znovu v roce 1865. Na přelomu 19 a 20 století probíhalo mnoho revolucí a převratů a u vlády se střídal jeden diktátor za druhým. V letech 1916-1924 kontrolu nad státem převzaly USA, která poskytla finanční podporu na modernizaci a obnovu hospodářského života. Tímto si také v zemi zajistili plnou kontrolu. V roce 1930 byl do funkce prezidenta republiky zvolen Rafael Trujillo, nejkrutší diktátor, který kdy v zemi vládl a kterého nezajímalo nic jiného než hromadění majetku. Svými odpornými činy, kdy porušoval veškerá lidská práva, se však přestal líbi i USA. V roce 1961 na něj byl spáchán úspěšný atentát. Poté nastoupil do funkce Joaquín Balaguer, jehož jedinou zásluhou byl rozvoj turistického ruchu. V roce 1996 byl konečně skutečně demokraticky zvolen prezident Leonel Fernánderz Reyna. Politický systém je pluralitní, parlament má celkem 150 členů v horní a dloní komoře. Prezident je zároveň předsedou vlády a má ústavou zaručené rozsáhlé pravomoci. Občany je přímo volen na čtyři roky.

Velmi významným zdrojem příjmů Dominikánské republiky se od 90. let dvacátého století stal turistický ruch, který se i nadále slibně rozvíjí, stále častěji si mnozí turisté své last minute zájezdy volí právě do této překrásné země. I přes tento většinou pozitivní vývoj zůstává Dominikánská republika velice chudou zemí.

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 32°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 31°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.5 CZK

USDUSD = 21.4 CZK

DOPDOP = 0.39 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist